Czy można otrzymać odszkodowanie, gdy wypadek spowodował kierowca bez uprawnień?
Wypadki się zdarzają. Jednocześnie osoba poszkodowana ma prawo walczyć o odszkodowanie z tytułu poniesionych obrażeń czy szkód. Ale czy nadal można otrzymać odszkodowanie, gdy wypadek spowodował kierowca bez uprawnień?
Czym jest odszkodowanie w polskim prawie?
Na początek należy ustalić, czym jest odszkodowanie w polskim prawie. Trzeba je traktować przez pryzmat zadośćuczynienia za nieponiesione szkody. Jego suma powinna być adekwatna do szkody. Przy czym nie ma się co oszukiwać, że w Polsce można otrzymać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny w wysokiej kwocie. Zasadniczo kwota odszkodowania powinna pokryć ewentualne leczenie czy też inne szkody, choćby psychiczne związane z wypadkiem. Nie jest to więc sposób na zarobek i choć coraz częściej sędziowie ustalają odszkodowania, to w wielu przypadkach bardzo trudno je otrzymać, bo sprawcy potrafią odwoływać się latami. A potem wykazują swoją niewypłacalność i nim dojdzie do egzekucji komorniczej mijają lata świetle. Dlatego też nie warto działać na własną rękę, lecz należy udać się do adwokata od spraw o odszkodowania. Doradzi on najlepszy sposób postępowania, ale i działania i pomoże też zebrać dowody. Oczywiście dzięki temu, że będzie Was reprezentował adwokat możecie zaoszczędzić sporo nerwów i stresu.
Gdy kierowca traci uprawnienia, ale ma OC
Jak wiecie, prawo drogowe ostatnio się zmieniło i zdecydowanie łatwiej jest stracić prawo jazdy. Jednocześnie nie ma się co oszukiwać, że osoby, które utraciły prawo jazdy przestają prowadzić samochód. I choć to nader nieodpowiedzialne, to niestety to robią, łamiąc przy tym prawo. Jeżeli zostaną złapani, to stracą prawo jazdy na jeszcze dłuższy czas. Ale czy jeżeli taki kierowca bez uprawnień spowoduje wypadek, czy otrzymacie odszkodowanie? Jeżeli jego polisa OC jest nadal ważna, to oczywiście, że tak. Nie musicie więc obawiać się, że Wasz samochód nie zostanie naprawiony z polisy sprawcy. Przy czym sam sprawca może mieć zdecydowanie większe problemy, bo ubezpieczyciel ma prawo wystąpić o zwrot kosztów i trzeba wiedzieć, że firmy ubezpieczeniowe bardzo często korzystają z tego prawa.
Gdy kierowca nie ma OC – czy macie szansę na odszkodowanie?
Jeżeli wypadek spowodował kierowca bez ważnego ubezpieczenia OC, to nie możecie starać się o odszkodowanie z polisy. A więc nie otrzymacie odszkodowania z zakładu ubezpieczeń, ale nadal możecie wejść na drogę sądową ze sprawą, bo macie prawo. I właśnie tak powinniście zrobić. Tutaj macie kontakt do adwokata bialystok-adwokaci.eu. Pomoże on złożyć wniosek i będzie reprezentował Wasze interesy. Jednocześnie możecie załatwić sprawę w pełni polubownie, a więc dogadać się ze sprawcą. Ważne by i tutaj Wasze interesy reprezentował prawnik. Ciekawym wyborem jest mediacja, która również może zakończyć się sukcesem, a Wy otrzymacie odszkodowanie. Pamiętajcie, że nie można się poddawać, bo wtedy jeszcze więcej sprawców wykorzystuje przepisy. Jednocześnie sądy coraz częściej zasądzają odszkodowania od sprawców i choć czasem trzeba czekać długo, to i tak można wygrać.
Fundusz Gwarancyjny – co warto wiedzieć i czy można uzyskać z niego odszkodowanie?
Pamiętajcie, że można jeszcze otrzymać odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kierowców bez OC z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG po wypłacie odszkodowania będzie dochodził zwrotu pieniędzy od sprawcy, który spowodował wypadek i nie posiadał ważnego OC. Ale o takie odszkodowanie można starać się w konkretnych sytuacjach. Przysługuje ono gdy kierowca potrącił pieszego, ale też w sytuacji gdy kierowca bez OC np. na parkingu uszkodził inny samochód. O pieniądze z Funduszu Gwarancyjnego można starać się również, gdy kierowca bez OC spowodował wypadek, w którym ranny został kierowca innego samochodu, ale też doszło do uszkodzenia pojazdu tego kierowcy.
Jeżeli doszło do wypadku, to nie zastanawiajcie się dwa razy i walczcie o swoje prawa. Możecie wejść na drogę sądową, ale też starać się o odszkodowanie z Funduszu Gwarancyjnego. Walczcie o swoje prawa i nie pozwalajcie na bezkarność.