Generał Tadeusz Kossakowski – twarz nowego muralu w Nowym Dworze Mazowieckim
Szeroko rozpoznawalna postać generała Tadeusza Kossakowskiego pojawiła się na świeżo namalowanym muralu, który widnieje nad skrzyżowaniem ulic Modlińskiej i Mazowieckiej. Tę monumentalną sztukę uliczną dedykowaną jest tej ważnej postaci historycznej, która miała istotne powiązania z tym miastem za sprawą Batalionu Elektrotechnicznego. W latach 1921-1924 Kossakowski dowodził owym batalionem, który miał swoją siedzibę właśnie w Nowym Dworze Mazowieckim.
Tadeusz Kossakowski, urodzony 27 stycznia 1888 roku w Kiszyniowie, był członkiem Związku Strzelec. Jego podróż wojskowa rozpoczęła się w 1914 roku, kiedy został powołany do służby w armii rosyjskiej. Po przewrocie politycznym w Rosji w 1917 roku, przeniósł się do polskich oddziałów. Od maja 1918 roku angażował się w działania Polskiej Organizacji Wojskowej.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Kossakowski kontynuował służbę wojskową. Podczas wojny polsko-bolszewickiej od kwietnia do października 1919 roku dowodził kompanią saperów 2 Dywizji Piechoty Legionów. Później, aż do końca 1921 roku, był dowódcą 2 batalionu saperów. Następnie pełnił funkcję dowódcy batalionu maszynowego saperów w Nowym Dworze Mazowieckim aż do 1924 roku. W tym czasie, w 1921 roku ukończył kurs inżynieryjny, w 1923 roku zakończył specjalistyczne studia we Francji, a w 1922 roku uzyskał stopień podpułkownika ze starszeństwem z dniem 1 czerwca 1919 roku.
W czasie września 1939 roku Kossakowski brał aktywny udział w obronie Warszawy. Udało mu się uciec do Francji przez Rumunię, co pozwoliło mu kontynuować udział w walkach podczas II Wojny Światowej.