Nowy Dwór Mazowiecki został okrzyknięty miastem wielu kultur!
Nowy Dwór Mazowiecki to miasto położone na Nizinie Środkowopolskiej, w Kotlinie Warszawskiej. Okolica jest niezwykle malownicza, ponieważ miasto leży przy ujściu Narwi do Wisły. Odległość do stolicy wynosi jedynie 34 km. Nowy Dwór Mazowiecki jest miastem, które od ponad 600 lat pisze swą historię na kartach czasu okolic. Nic więc dziwnego, że pozostałości po innych kulturach są tak znaczące dla całego miasta. Dlaczego Nowy Dwór Mazowiecki został okrzyknięty miastem wielu kultur? Odpowiedź znajdziesz poniżej!
Nowy Dwór Mazowiecki został okrzyknięty miastem wielu kultur
Historia miasta Nowy Dwór Mazowiecki to ponad 600 lat, po których zostały ślady na kartach historii. Historia to nie tylko miasto, lecz także ludność okoliczna i ta napływająca z innych miejscowości, a także z różnych państw na krańcach świata. Na podstawie danych, które posiadają historycy, zaobserwowano, że na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego i okolic żyła ludność żydowska, niemiecka, rosyjska, a także muzułmańska.
Historia innych kultur w mieście na przestrzeni lat
Ludność żydowska sprowadziła się do miasta w latach 60 XVIII wieku, mieli nawet własną synagogę, która została spalona. Podobny los podzieliła druga, którą postawiono w zamian za poprzednią. Na podstawie danych zebranych przez historyków wiadomo, że istniała także szkoła żydowska. Do czasów wojny ludność żydowska żyła spokojnie w mieście, a nawet stale je rozwijała, ponieważ trudnili się wszystkim, choć był to głównie handel. Nie brakło jednak szewców, rzeźników, piekarzy, fryzjerów itp. W 1939 roku ludność żydowska stanowiła połowę zaludnienia w Nowym Dworze Mazowieckim, jednakże wybuch wojny wszystko zmienił. Żydzi zaczęli opuszczać miasto po skończonych walkach o Twierdzę Modlin. W późniejszym czasie powstało tu getto żydowskie, a część ludności zwerbowano do przymusowej pracy. W tym okresie kończy się historia tejże kultury, a po mieszkańcach i ich historii został jedynie kirkut.
Ludność zarówno rosyjska, jak i niemiecka wpisała się w historię miasta głównie za sprawą Twierdzy Modlin, którą interesowano się za czasów księcia Stanisława. Kolonizacja niemiecka odbyła się w XVIII wieku i potrwała do czasów wyzwolenia Twierdzy Modlin przez Armię Czerwoną w 1945 roku.
W Nowym Dworze Mazowieckim pojawia się także wątek muzułmański. Pozostałości po kaukaskich żołnierzach znajdują się w Twierdzy Modlin, w wieży Czerwonej, zwanej także Tatarską. Nazwa potoczna wieży funkcjonowała w latach 1832-1841.